Peat

"Eko osta": Saules enerģija ražošanas vajadzībām atmaksājas

21 / 07 / 2016

Pirms pieciem gadiem uzņēmums "Eko osta" savā teritorijā uzstādīja solāro elektrostaciju, kas daļēji nodrošina uzņēmumu ar elektrību, kā arī ļauj ievērojami samazināt CO2 izmešu apjomu. "Eko osta" elektrostaciju veido 700 kvadrātmetru saules enerģijas paneļu ar ražošanas jaudu līdz 120 kW stundā. Uzņēmuma saules enerģijas stacija ir viena no vērienīgākajām Baltijas valstīs, kas tiek izmantota rūpnieciskām vajadzībām.
Piecu gadu laikā projekts ir apliecinājis savu dzīvotspēju, sekmīgi ražojot saules enerģiju Latvijas klimatiskajos apstākļos. Projekts tapis sadarbībā ar SIA "Zaļā Latvija" un Latvijas Zinātņu akadēmijas Fizikālās enerģētikas institūtu, piesaistot ES Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta līdzfinansējumu. "Projektu īstenojām, lai veicinātu videi draudzīgās saules enerģijas izmantošanu bīstamo atkritumu pārstrādes procesā, samazinot gan elektroenerģijas izmaksas, gan siltumnīcas efekta gāzu (SEG) emisijas," atzīmē "Eko osta" pārstāve Una Vaičulēna. Ar saules paneļiem iegūtā elektroenerģija ir ļāvusi samazināt ar naftas un ķīmiskajām vielām piesārņoto ūdeņu attīrīšanas iekārtu elektrības patēriņu vidēji par 40% gadā. U.Vaičulēna uzver, ka uzņēmuma solārās elektrostacijas veiksmīgā darbība lauž mītu par to, ka saules enerģija nav piemērota Latvijas klimatiskajiem apstākļiem. "Pateicoties saules enerģijai, pirms pieciem gadiem pārtraucām uzņēmuma attīrīšanas iekārtu darbības procesu nodrošināšanai par kurināmo izmantot naftas produktu atlikumus. Tādējādi atmosfērā vairs ik gadu nenonāk 64 tonnas SEG izmešu.
Izmantojot videi draudzīgu enerģiju, "Eko osta" ir arī ekonomiski neatkarīgākā no energopiegādātājiem," atzīmē U.Vaičulēna. Solārās tehnoloģijas uzlabo arī energoapgādes kvalitāti, saules enerģijas paneļi faktiski ir mūžīga konstrukcija, kas gandrīz nenolietojas. Solārās enerģijas tehnoloģijas CO2 samazināšanai tika izvēlētas, jo tas ir dabai draudzīgs risinājums, kas spēj nodrošināt neatkarīgu energoapgādi ārkārtas gadījumos un darbojas kā autonoma sistēma. Saules enerģijas elektrostacijas projekts papildina "Eko osta" projektus ar videi draudzīgu tehnoloģiju ieviešanu bīstamo atkritumu apsaimniekošanā – attīrīšanas iekārtu modernizāciju un biotehnoloģiskās laboratorijas izveidi.
LETA