Peat

Aktualitātes

Reālās siltumnīcefekta gāzu emisijas kūdrājos Latvijā – mazākas nekā līdz šim uzskatīts

Projekta LIFE REstore ietvaros notiekošo siltumnīcefekta gāzu (SEG) emisiju mērījumu pirmā gada rezultāti liecina, ka reālās SEG emisijas no apsaimniekotiem kūdrājiem Latvijā ir ievērojami zemākas - līdz pat divām reizēm mazākas - nekā līdz šim Latvijas SEG inventarizācijas ziņojumos izmantotie starptautiski noteiktie emisiju faktori. Ar pētījuma pirmajiem secinājumiem projekta eksperti iepazīstināja Starptautiskajai mitrāju dienai un Ramsāres konvencijai veltītā seminārā 2018.gada 15.februārī Latvijas Dabas muzejā.

15. Feb

Vairāk

Plānošanas dokumenta “Kūdras ilgtspējīgas izmantošanas pamatnostādnes 2018. – 2050. gadam” stratēģiskā ietekmes uz vidi novērtējuma vides pārskata sabiedriskā apspriešana notika 25.janvārī.

Plānošanas dokumenta “Kūdras ilgtspējīgas izmantošanas pamatnostādnes 2018. – 2050. gadam” stratēģiskā ietekmes uz vidi novērtējuma vides pārskata sabiedriskā apspriešana notika 25.janvārī. Vides pārskats jāpapildina ar informāciju attiecībā uz situmnīcefekta gāzēm.

12. Jan

Vairāk

Kūdras resursi siltuma ražošanai Latvijā ir pietiekami, taču tos pagaidām nedrīkst izmantot

Latvijā ir pietiekoši daudz enerģētikai piemērotas kūdras resursu, taču ar Eiropas Savienības (ES) fondu atbalstu celtajās katlumājās tos izmantot siltumenerģijas ieguvei pagaidām nedrīkst, sacīja Latvijas Kūdras asociācijas valdes locekle Ingrīda Krīgere. Viņa sacīja, ka Latvijā pašlaik gadā var iegūt apmēram 700 000 tonnu kūdras, kas ir piemērotas enerģētikai. «Diemžēl ar kūdras izmantošanu enerģētikā ir problēmas, jo pašlaik nav beidzies ar ES fondu atbalstu celtajām katlumājām spēkā esošais liegums izmantot fosilo kurināmo siltuma ieguvei, bet kūdra tiek definēta kā fosilais kurināmais,».

12. Jan

Vairāk

Par publiskas zemes nomu

Notiek Latvijas Kūdras asociācijas un AS “Latvijas valsts meži” pārstāvju tikšanās par zemes nomas līgumiem, lai izstrādātu abām pusēm pieņemamu nomas līguma tekstu. 5.februāra Ministru kabineta komitejas sēdē tika izskatīts noteikumu projekts “Publiskas personas zemes nomas un apbūves tiesības noteikumi”. Šie noteikumi aizstās Ministru kabineta 2007.gada 30.oktobra noteikumus Nr.735 “Noteikumi par publiskas personas zemes nomu”. Tika nolemts pagaidām nevirzīt noteikumu projektu izskatīšanai Ministru kabineta sēdē.

28. Jun

Vairāk

Latvija - kūdras lielvalsts

Kūdra ir viena no vērtīgajām Latvijas dabas bagātībām, kas dāsni atrodama vietējos purvos un izmantota lauksaimniecībā jau gadu simtiem.

08. Mar

Vairāk

Paplašinās kūdras ieguves zonas

Rucavas novada domes deputāti sēdē akceptējuši iesniegumu par kūdras ieguves paplašināšanu Nidas purvā.

06. Mar

Vairāk

Kūdra. Kurināt vai nekurināt?

Nepamatoti aizmirstais enerģētikas resurss atrodas burtiski mums zem kājām. Kurināmās kūdras krājumi Latvijā ir ap 1,1 miljardu tonnu, t. sk. 230 miljoni jau ir gatavi kurināšanai, tādēļ šķiet vismaz dīvaini ar šo apjomu nerēķināties energoresursu ražošanā.

27. Feb

Vairāk

Vācu uzņēmums stiprina ekonomiku Litenē

Litenes purvā iegūst gabalkūdru, kuru pa tiešo eksportē uz Eiropas Savienību, kā arī iegūst frēzkūdru, kuru ved uz pārstrādi, fasē un sūta eksportam.

08. Feb

Vairāk

Notiks diskusija par aktuālajām tendencēm tehnoloģiju pārnesē un zinātnes komercializācijā

Trešdien, 8. februāri, plkst. 9.30, Latvijas Universitātes (LU) Dabaszinātņu akadēmiskajā centrā (Jelgavas iela 1, 702. telpa) Latvijas Universitātes 75. konferences ietvaros notiks diskusija "Latvijas Universitāte komercializē: Veiksmes stāsti".

07. Feb

Vairāk

Eiropas groži var apturēt Latvijas mežu rumaka skrējienu

Topošā ES direktīva par siltumnīcu gāzu emisijām zemei, nepilnveidojot aprēķina metodiku un neveicot pasākumus CO2 piesaistes palielināšanai, pēc 2020. gada var ierobežot zemes īpašnieku iespējas nodarboties ar mežsaimniecību (arī lauksaimniecību)

07. Feb

Vairāk

No Latvijas purviem Ķīnas dārzos

Latvijā ražoto kūdru izmanto visā pasaulē

02. Feb

Vairāk

Aicinām uz konferenci "Kūdra un sapropelis - ražošanas, zinātnes un vides sinerģija resursu efektīvas izmantošanas kontekstā"

Konference notiks 2017. gada 31. janvārī plkst. 10:00 LU Lielajā Aulā Raiņa Bulvārī 19.

30. Jan

Vairāk

Uzņēmēji ar zinātniekiem meklē inovācijas kūdras pielietošanai dažādās jomās

Lai rastu iespējami plašāku pielietojumu Latvijas purvos iegūtajam kūdras resursam, patlaban aktīvi tiek izvērsta zinātnieku un uzņēmēju sadarbība, diskusijā atzina nozares eksperti.

16. Jan

Vairāk

Eksperti: Kūdras ieguves biznesam noteikts ļoti strikts darbības rāmis

Lai Latvijā sāktu kūdras licencētu ieguvi, uzņēmējiem jārēķinās ar stingru normatīvo aktu regulējumu, kas paredz izvērtēt visus iespējamos riskus un ietekmes, lai kūdras ieguves process būtu pilnībā kontrolēts un videi draudzīgs, aģentūras LETA rīkotajā diskusijā atzina nozares eksperti.

16. Jan

Vairāk

Latvijas kūdras purvus gaida pamatīga izvērtēšana

Latvijas kūdras purvus nākotnē gaida pārskatīšana no bioloģiskās daudzveidības un resursu aspekta, ekspertiem kartējot visas purvu platības, kas nozīmē perspektīvo krājumu apzināšanu, aģentūras LETA rīkotajā diskusijā atzina nozares eksperti.

13. Jan

Vairāk

Žurnāls "Akadēmiskā dzīve" (Academic Life)

52. rakstu krājums, veltīts Latvijas Zemes resursam kūdrai un purvu pētījumiem.

09. Jan

Vairāk

Latvijas kūdras ražotāju asociācija maina nosaukumu

Turpmāk Latvijas Kūdras asociācija

21. Dec

Vairāk

Kūdras resursu lielvalsts - Latvija.

Šogad Latvijas Kūdras ražotāju asociācija (LKRA) atzīmē 20 gadu jubileju -– līdz ar to arī kūdras ieguves nozare pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Atskatīsimies, kas paveikts šajā laikā, kādas pārmaiņas skārušas industriju un kādu lomu Latvijas tautsaimniecībā ieņem nozare.

14. Dec

Vairāk

Valdība atbalsta nepieciešamību atvieglot zemes dzīļu izpēti Latvijā

Otrdien, 2016.gada 6.decembrī, valdība atbalstīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavoto piedāvājumu par zemes dzīļu tiesiskā regulējuma pilnveidošanu potenciālo investīciju piesaistei.

07. Dec

Vairāk

Latvijas kūdras asociācijai 20 gadi

Atzīmējot 20 gadus tiek rīkota konference par kūdras nozares izaicinājumiem - ekonomikas, vides, sociālajā, demogrāfiskajā, zinātnes un starptautiskajā jomā.

29. Nov

Vairāk

Meteorologi prognozē, kādas klimata pārmaiņas Latviju skars turpmāko gadu laikā

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs» (LVĢMC) veicis detalizētu vēsturisko meteoroloģisko novērojumu datu analīzi, kā arī izstrādājis nākotnes klimata pārmaiņu scenārijus Latvijai.

16. Nov

Vairāk

Ķīnā popularizē kūdru

Septembrī Ķīnā, norisinājās Latvijas dienas Pekinā «Taste Latvia», ko organizēja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) sadarbībā ar Ekonomikas ministriju, Ārlietu ministriju un Latvijas Republikas vēstniecību Ķīnas Tautas Republikā.

17. Oct

Vairāk

Kūdras stratēģija jārada līdz 1. jūnijam

Notika Ilgtspējīgas attīstības komisijas un Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas kopsēde Par Latvijas kūdras nozares ilgtspējīgas attīstības iespējām

13. Oct

Vairāk

Stratēģijas trūkums baida investorus

Recesiju nemanījušās kūdras nozares noturēšanās pašreizējās pozīcijās, nemaz nerunājot par attīstību, bez valsts apstiprināta nozares stratēģiskā attīstības plāna un arī izmaiņām normatīvajos aktos par dedzināmās kūdras izmantošanu Latvijā nav iespējama.

12. Oct

Vairāk

Septembris - viens no veiksmīgākajiem mēnešiem Rīgas ostā

Pozitīvs pieaugums salīdzinājumā ar pagājušā gada deviņu mēnešu rādītājiem beramkravu segmenta ir arī kūdras (+7,3%) kravām.

12. Oct

Vairāk

Jaunķemeri saglabā dūņu tradīciju

Kūrorta rehabilitācijas centrs Jaunķemeri ir vienīgie, kas nodarbojas ar dziedniecisko kūdras dūņu iegūšanu.

12. Oct

Vairāk

Latvijas Kūdras Ražotāju asociācija sadarbībā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju organizēja semināru-diskusiju.

“Kūdrāju izpēte, nosacījumi, to veikšanas praktiskie aspekti. Eiropas un Latvijas pieredze.”

07. Oct

Vairāk

U.Saulītim glabāšanā nodota purva zonde

Jaunajā mācību gadā dabaszinību skolotājiem der atcerēties bijušo Gaujas Nacionālā parka (GNP) vides inspektoru Uldi Saulīti, jo viņam glabāšanā nodota purva zonde, ko pensionējies mežzinis liek lietā dabas stundās skolēniem.

26. Sep

Vairāk

Kūdras ražotājs Pindstrup Latvia jaunā rūpnīcā Baložos investē piecus miljonus eiro

Kūdras ražošanas uzņēmums SIA "Pindstrup Latvia" jaunā kokšķiedras rūpnīcā Ķekavas novada Baložos investējis piecus miljonus eiro un plāno eksporta vajadzībām ražot kūdras aizvietotāju stādu audzēšanai profesionāļiem, informēja uzņēmumā.

07. Sep

Vairāk

Baidens apliecina atbalstu Baltijai

Tāpat pēc ASV viceprezidenta iniciatīvas tika runāts par energodrošības jautājumiem. "Guvām pozitīvu signālu, ka enerģētikas jomā varam rēķināties vismaz ar ASV ekspertīzi. Baidens solīja ASV palīdzību, lai Baltijas valstis būtu drošas par savu enerģētisko neatkarību," norādīja premjers.

29. Aug

Vairāk

Dabas pētniece: Iznīkst 2016.gada augs - purva atālene

Par 2016.gada augu atzītā purva atālene iznīkst un ir sastopama vairs tikai atsevišķos Latvijas reģionos, norāda dabas pētniece Julita Kluša.

25. Aug

Vairāk

Klāt talkas diena purvā Ķemeru Nacionālajā parkā

Ķemeru Nacionālā parka fonds sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi šodien vienos dienā aicina uz siena talku zāļu purvā pie Kaņiera putnu torņa. Kaļķainie zāļu purvi Latvijā ir reti sastopami, un tiem nepieciešama regulāra pļaušana vai ganīšana.

25. Aug

Vairāk

Cik cērtam, tik daudz arī atjaunojam

Pērn apmežoti izcirtumi 41 700 ha platībā un, lai arī tas ir par 3700 vairāk nekā aizpērn, tomēr, cik daudz nocērt, tik daudz arī atjauno.

09. Aug

Vairāk

No 2017. gada 3. aprīļa dabasgāzes tirgū ikvienam būs iespēja brīvi izvēlēties dabasgāzes tirgotāju

Atvērts dabasgāzes tirgus rada priekšnoteikumus konkurencei starp tirgotājiem, kas nodrošinās labāku pakalpojuma kvalitāti un lielākas izvēles iespējas visiem dabasgāzes lietotājiem.

29. Jul

Vairāk

Pātaga izaugsmei vai ripošanai no kalna lejup?

Pienākums samazināt siltumnīcas efektu radošās gāzes kļuvis par Latvijas tautsaimniecības biedu; uzskatāmi pietrūkst pozitīvu, uz attīstību virzītu argumentu

29. Jul

Vairāk

Energoefektivitātes pasākumu īstenošanai valsts nozīmes aizsargājamos arhitektūras pieminekļos apstiprināti deviņi projekti

Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta (EKII) pirmajā projektu atklātajā konkursā "Siltumnīcefektu gāzu (SEG) emisiju samazināšana valsts nozīmes aizsargājamos arhitektūras pieminekļos" finansējuma saņemšanai Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) apstiprinājusi deviņus projektus.

25. Jul

Vairāk

Izaugsmi apturēs izmeši

Siltumnīcu gāzu emisijas apmēri Latvijai būs jāsamazina par 6% salīdzinājumā ar 2005. gadu, tādēļ summārais samazinājums būs ap 16-20%, iespējams, kādām jomām nāksies atgriezties pagātnē

22. Jul

Vairāk